Cele i metody pracy
Działanie na rzecz wyrównania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
(Art. 4. Statutu)
Misję, cele i zadania Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym pięknie opisała Pani Krystyna Mrugalska, Prezes honorowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym:
Rodzice, których dzieci zostały określone jako niepełnosprawne intelektualnie, chcą tworzyć dla nich nową rzeczywistość - szanse dla najmłodszych, nastolatków, dorosłych. I chodzi tu nie o wszechogarniającą opiekę, lecz o warunki rozwoju, zarówno fizycznego, poznawczego, jak i społecznego, skierowanego ku samodzielności i niezależności, ku aktywnemu, normalemu życiu wśród ludzi. Włączanie w każdej życiowej sytuacji i w każdej roli społecznej, z zapewnieniem odpowiedniego wsparcia oraz tworzenie sprzyjających warunków satysfakcjonującego życia w integracji są drogą, którą rodzice chcą podążyć.
Jednocześnie nie zapominamy o osobach głęboko i wielorako niepełnosprawnych, których stan wymaga nawet pielęgnacji, ale przez to nie umniejsza ich potrzeby doznawania szacynku, kontaktu, miłych przeżyć i zmienności wrażeń.
Chodzi również o to, aby każda osoba niepełnosprawna była traktowana na równi z innymi ludźmi, aby nie była dyskryminowana, aby mogła cieszyć się życiem i dzięki swej niepowtarzalnej osobowości, rozwijanym talentom oraz pracy - wnosiła swój wkład w dobro ogółu.
Rodzice chcą również dawać szense sobie, aby móc przeżyć uczucie solidarności z innymi rodzicami, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, aby znaleźć tak pożądany stan równowagi wewnętrznej, lepiej zrozumieć swoje dziecko i posiąść umiejętność mądrego wspierania go w dążeniu do bycia odrębną, radzącą sobie osobą. Także - aby lepiej organizować swoje życie i otrzymywać niezbędną pomoc i wsparcie.
Dla wielu rodziców angażowanie się w prace Stowarzyszenia jest sposobem na przezwyciężanie cierpienia oraz obdarzanie miłością, która daje świadectwo wartości i godności człowieka bez oglądania się na jego iloraz inteligencji. Często wbrew obiegowym przekonaniom.
Do Stowarzyszenia przychodzą także profesjonaliści, którzy mogą wnieść istotny wkład w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin, a także znaleźć głęboką osobistą satysfakcję.
Najważniejszymi jednak członkami Stowarzyszenia są same osoby niepełnosprawne intelektualnie. Niekwestionowaną wartością jest bezpośrednie formułowanie przez nich swoich potrzeb, oczekiwań, wniosków, ocen oraz reprezentowanie własnych interesów związanych zwłaszcza z jakością życia.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym jako wspólnota obywateli dobrowolnie biorąca na siebie szereg zadań leżących w kompetencjach władz publicznych, jako organizacja pozarządowa, samopomocowa i niedochodowa jest cenną cząstką społeczeństwa obywatelskiego w demokratycznym ustroju Rzeczypospolitej Polskiej.
Programy i metody terapeutyczne:
Biblioterapia jako metoda rewalidacji czytaj artykuł...
Ćwiczenia logopedyczne rozwijające sposoby komunikacji czytaj artykuł...
LOGORYTMIKA z elementami psychomotoryki czytaj artykuł...
LOGORYTMIKA z elementami psychomotoryki czytaj artykuł...
Metoda Domana - czytanie globalne czytaj artykuł...
Metoda Porannego Kręgu czytaj artykuł...
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne czytaj artykuł...
Muzykoterapia czytaj artykuł...
Nauka samodzielności czytaj artykuł...
Programy Aktywności Knill czytaj artykuł...
Rozwój zabawy u dziecka z głęboką niepełnosprawnością czytaj artykuł...
SensoPaka - polisensoryczny program stymulacyjny czytaj artykuł...
Terapia zajęciowa czytaj artykuł...
Terapia żywienia jako element pracy z dzieckiem niepełnosprawnym czytaj artykuł...
Wpływ wcześniactwa na rozwój mowy i komunikacji czytaj artykuł...
Zajęcia plastyczne - terapia przez sztukę czytaj artykuł...
Zastosowanie terapii polisensorycznej w terapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie czytaj artykuł...
Poradniki dla Rodziców:
Twoje dziecko jest inne pobierz artykuł w pliku PDF...