czwartek, 07 grudzień 2023

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Formy wsparcia

Biorąc pod uwagę zapis Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Środowiskowych Domów Samopomocy, za główny cel działalności ŚDS stawiane jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości aktywnego i autentycznego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym dającego uczestnikom poczucie zadowolenia z życia, poczucia bliskich więzi z rodziną i innymi osobami z otoczenia, w warunkach bezpieczeństwa i akceptacji. Cel ten realizowany jest poprzez świadczenie usług w ramach indywidualnych oraz zespołowych treningów, w szczególności:

TRENINGU FUNKCJONOWANIA W CODZIENNYM ŻYCIU obejmującego treningi i czynności dnia codziennego, bez których uczestnicy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennej egzystencji. W ramach nauki samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu są prowadzone następujące treningi: trening higieniczny, odzieżowy, kosmetyczny, kulinarny, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi, umiejętności praktycznych, posługiwania się sprzętem RTV i AGD oraz multimedialnym, jak również trening gospodarczy.

TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNYCH I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW, który jest poświęcony kształtowaniu pozytywnych relacji z różnymi osobami spotkanymi w różnorodnych okolicznościach dnia codziennego. Uczestnicy są wdrażani do nawiązywania kontaktów z osobami spotkanymi w czasie zakupów, spotkań z przedstawicielami instytucji użytku publicznego, podczas rekreacyjnych spacerów i wyjść do pizzerii, cukierni czy restauracji. 

TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO poświęconego przede wszystkim rozwijaniu zainteresowań uczestników audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, oraz literaturą, sztuką i muzyką z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego i podkreślaniem jego znaczenia w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy w ramach w/w treningu nabywają większą wiedzę z zakresu muzyki popularnej, rozrywkowej, poznają bogactwo Świata dzięki programom popularno-naukowym, przyrodniczym i kulturalnym. 

Terapia ruchem to turystyka, rekreacja, zajęcia sportowe, a także choreoterapia ze wskazaniem poszczególnych działań dla określonych grup odbiorców. W ŚDS oprócz codziennej pracy w pracowni rehabilitacyjnej pozostaje do dyspozycji uczestników terapeuta odpowiedzialny za wycieczki piesze w ramach działalności „Klubu turystyki pieszej”, tj. spotkania o charakterze sportowo-rekreacyjnym, np. spartakiada, zawody pływackie itp. Uczestnicy pod okiem terapeuty przygotowują również gazetki o tematyce sportowej, wzbogacając swoją wiedzę na temat dyscyplin sportowych.

Trening umiejętności społecznych to podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Oparcie to w szczególności dotyczy partnerskiej rady i pomocy w sprawach związanych ze współżyciem społecznym oraz poruszaniem się w szeroko pojętej przestrzeni społecznej.  

Bez względu na formę zajęć i grupę ich odbiorców w czasie każdego treningu jest prowadzona również działalność opiekuńcza. Szczególnej uwadze poddana zostaje każdorazowo odpowiedzialność uczestnika za wykonywane czynności, między innymi za wykorzystywane sprzęty, za stanowisko pracy, zachowanie zasad BHP, utrzymania czystości. Wszystkie te nawyki mają być przygotowaniem do możliwie samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Ww. usługi świadczone są w formie indywidualnych i grupowych treningów. Zakres i metody prowadzonych form działalności są tak przygotowane, aby uwzględniać indywidualne możliwości i chęci uczestnika. Naczelną zasadą doboru wszystkich form wsparcia i aktywizacji jest dostosowanie ich do typu schorzeń uczestnika – A, B lub C. Każdy z treningów ma na celu poprawę funkcjonowania uczestnika w innej dziedzinie życia, dlatego tez podejmowanie decyzji o tym, w którym treningu uczestnik powinien wziąć udział, zawsze skoncentrowane będzie na dokładnej analizie jego deficytów, potrzeb oraz możliwości poznawczych.

 

Losowe zdjęcie

27.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 677-89-18
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube