Opis placówki
Środowiskowy Dom Samopomocy
Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką dziennego pobytu działającą od listopada 2003 r. przeznaczoną dla osób dorosłych. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 16.00. Dom przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym:
- osób przewlekle psychicznie chorych ( typ A),
- osób z upośledzeniem umysłowym ( typ B),
- osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (typ C).
Dom jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Przemyślu, będącego organem prowadzącym dla Domu.Działalność ŚDS ukierunkowana jest na zapobieganie izolacji społecznej, a co za tym idzie, wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, bardzo często również osób o sprzężonej niepełnosprawności. Codzienne wsparcie uczestników znajduje swój praktyczny wymiar w przywracaniu, podtrzymywaniu lub rozwijaniu umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej. Wiąże się to z ciągłym budowaniem sieci oparcia społecznego dla uczestników zajęć przez współpracę z rodzinami, środowiskiem medycznym, najbliższym otoczeniem osób uczęszczających na zajęcia, ośrodkami pomocy społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Urzędem Pracy, organizacjami pozarządowymi, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz ośrodkami kultury i organizacjami kulturalno-rozrywkowymi. Założeniem działalności ŚDS w Przemyślu jest objecie wsparciem osób zaburzonych psychicznie czy też o sprzężonych niepełnosprawnościach i zaproponowanie tej grupie osób z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb i możliwości indywidualnego postępowania wspierająco-aktywizującego. Realizacja indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego uczestnika zajęć powinna być zakończona powrotem do środowiska rodzinnego i w miarę samodzielnego w nim funkcjonowania. Zwieńczeniem całego procesu wspierająco-aktywizującego jest zaś przygotowanie uczestnika do podjęcia dalszych kroków w celu zwiększenia jego aktywności życiowej i zawodowej.
Priorytetowym zadaniem Domu jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności osób uczestniczących w zajęciach w Domu niezbędnych im do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia, a w szczególności kształtowanie umiejętności społecznych i umiejętności z zakresu samoobsługi, wsparcia w zakresie zapewnienia uczestnikom opieki zdrowotnej oraz integrowania uczestników ze środowiskiem lokalnym i rodzinnym.