czwartek, 07 grudzień 2023

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

SensoPaka - polisensoryczny program stymulacyjny

mgr Anna Rogóż, oligofrenopedagog
Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy

 
  SensoPaka jest ciekawą propozycją zajęć stymulacyjnych dla dzieci i dorosłych z zaburzonym funkcjonowaniem zmysłów. Dzięki ustrukturalizowaniu jest dla uczestnika bezpieczną emocjonalnie propozycją by wszedł w kontakt ze swoim ciałem, otoczeniem oraz ludźmi. Zachęca do otwarcia na relacje ze światem. Pomaga w pobudzeniu rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego a także w eliminowaniu zachowań trudnych, niepożądanych.
 
  W pracy tym programem główny nacisk kładziemy na rozwijanie zdolności komunikacyjnych poprzez dotyk, ruch i muzykę oraz dostosowanie stymulacji do możliwości percepcyjnych odbiorców. Każda sesja trwa około 20 minut i składa się z kilku polisensorycznych stymulacji odbywających się w tle odpowiednich dźwięków muzyki. Sekwencje te są starannie dobrane tak, aby zapewnić różnorodność stymulacji. Zajęcia z wykorzystaniem tego programu odbywają się w formie indywidualnej lub grupowej.
 
  Stosując program "SensoPaki" bardzo ważna jest znajomość zaburzeń w zakresie odbierania bodźców zmysłowych, co często występuje u naszych podopiecznych w postaci nadwrażliwości (obniżenie progu wrażliwości zmysłu na bodźce) oraz niedowrażliwości (podwyższenie progu wrażliwości zmysłu na te bodźce). Zarówno nadwrażliwość jak i niedowrażliwość może występować w obszarze kilku zmysłów. Znajomość tych aspektów pomoże nam skutecznie i właściwie pobudzać lub hamować układ nerwowy. Warto wiec swoje uwagi i spostrzeżenia notować w kartach obserwacji, opracowanych przez autorkę tej techniki.
 
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
 
  Zestaw SensoPaka zawiera: płyty CD, karty obserwacji i przedmioty do stymulowania(wachlarz, kłębek waty, miękka i szorstka gąbka, drewniana łyżka, dłonie, kubek, tacka, ręcznik, krem, szczoteczka, metalowa rurka).
 
  Początkowo można zaplanować sesje 2-3 razy w tygodniu , pomoże to zorientować się w preferencjach uczestnika. Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o wygodną pozycję dla uczestnika i wystarczającą przestrzeń wokół. To pomoże mu skupić się na stymulacji. Jeśli sesja odbywa się w pozycji leżącej można wykorzystać platformę rezonansową - pozwoli im to na odczuwanie drgań, wibracji płynących z otoczenia.
  Każdą stymulację poprzedza zapowiedz słowna, uprzedzenie o tym co nastąpi, pozwolenie uczestnikowi na zapoznanie się z przedmiotem, którym będzie stymulowany. Każda sesja kończy się krótką relaksacją.
 
 001    002
     
 003    004
     
 005    006
     
 007    008
     
 009    010
 
 

Losowe zdjęcie

40.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 677-89-18
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube