czwartek, 07 grudzień 2023

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Wychowanie fizyczne

Zajęcia z wychowania fizycznego w naszym Ośrodku prowadzone są na grupach edukacyjno – terapeutycznych. Uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach, są zróżnicowani pod względem osobowości, temperamentu, możliwości porozumiewania się z innymi, reakcji emocjonalnych, umiejętności ruchowych ( samodzielnie poruszający się oraz korzystający z wózków inwalidzkich) oraz zdolności. Tak więc indywidualne różnice wśród wychowanków są ogromne. Wspólny jest dla nich jedynie stopień niepełnosprawności. Jednak niezależnie od współistniejących dysfunkcji i zaburzeń bardzo ważne jest dla nich systematyczne uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach ruchowych. Treści programu wychowania fizycznego dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym realizowane są na podstawie planu opracowanego zgodnie z podstawą programową.

Ćwiczenia sprawności ruchowej realizowane w roku szkolnym stanowią ważny element terapeutyczny, ponieważ poprzez różnego rodzaju aktywność ruchową wychowankowie wzbogacają coraz to nowe umiejętności. Rozwijając ogólną sprawność ruchową wychowanków, głównym celem jest rozluźnianie i uelastycznianie zbyt silnych napięć mięśniowych, wyrabianie płynności ruchu oraz usprawnianie ogólnej koordynacji ruchów i kontroli nad własnym ciałem. Poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne rozwijane są umiejętności motoryczne każdego ucznia, takie jak chodzenie, bieganie, pełzanie, czworakowanie, dźwiganie, rzucanie, chwytanie, skakanie, wspinanie, przetaczanie, przewracanie. Zespołowe gry i zabawy ruchowe uczą umiejętności społecznych: współdziałania w grupie, zdrowego współzawodnictwa, umiejętności radzenia sobie z sukcesem i porażką, rozwiązywania konfliktów, dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie, podporządkowania celów jednostki - celom grupy. Ruch w sferze społeczno - wychowawczej kształtuje życzliwy stosunek do ludzi, przyczynia się do wzrostu zainteresowań oraz uczy konsekwencji w osiąganiu celów.

W Ośrodku zajęcia z wychowania fizycznego organizowane są w formie zabaw ruchowych, ćwiczeń gimnastycznych przed lustrem i przy muzyce oraz zabaw i ćwiczeń o charakterze sportowym. Podczas każdych zajęć realizowane są elementy gimnastyki korekcyjnej, a dobór ćwiczeń jest dostosowany do umiejętności i możliwości ćwiczących. W celu urozmaicenia zajęć z wychowania fizycznego wykorzystywane są różnego rodzaju przybory i przyrządy ( kolorowe szarfy, chusty, papierowe kule, woreczki, piłki i piłeczki, jeżyki, ringa, balony, sznurki, liny, skakanki, tunel) a także ćwiczenia przy muzyce, która wyzwala naturalne formy ruchu, na przemian wzmacnia i osłabia ekspresję ruchową. Wprowadzenie rytmicznej muzyki do zajęć gimnastycznych wpływa korzystnie na stworzenie odpowiedniego klimatu emocjonalnego i zapewnia dobry nastrój. Wówczas dużo skuteczniej można kształcić u młodzieży sprawność motoryczną, uczyć podstawowych nawyków ruchowych, dobrej zabawy i pozytywnych relacji uczeń - uczeń, uczeń - nauczyciel.

Zespołowe gry i zabawy ruchowe, w których biorą udział nasi podopieczni uczą umiejętności społecznych: współdziałania w grupie, zdrowego współzawodnictwa, umiejętności radzenia sobie z sukcesem i porażką, rozwiązywania konfliktów, dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie, podporządkowania celów jednostki - celom grupy. Podczas naszych zajęć wykorzystywane są również elementy metody W. Sherborne , metoda aktywności M. Ch. Knilla, elementy terapii zabawy Klanzy. Warunkiem prowadzenia zajęć jest zabawowa, radosna atmosfera, możliwość osiągnięcia sukcesu w każdym ćwiczeniu i wspólna satysfakcja z pokonywania trudności. Proponowane w trakcie zajęć pozycje są bezpieczne, wygodne i poszerzające zakres ruchu. Bezpieczne podłoże i pomoce stwarzają możliwość realizacji różnorodnych ruchów a kolejność wykonywania poszczególnych ćwiczeń są dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów.

Nasze zajęcia dają nam szanse na zdobywanie i wzbogacanie doświadczeń społecznych, odkrywanie wiary we własne możliwości..., to duża dawka dobrego humoru i świetnej zabawy… chętnych zapraszamy do obejrzenia i uczestnictwa w naszych zajęciach.

prowadząca zajęcia: mgr Małgorzata Srogi
opracowała: mgr Małgorzata Srogi, nauczyciel-terapeuta

Losowe zdjęcie

10.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 677-89-18
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube