czwartek, 07 grudzień 2023

  • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
    w ramach zbiórki 2021/943/OR
  • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
    KRS 0000015000
  • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Rehabilitacja 25+

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Obchody 10. rocznicy śmierci Heidi Wernerus-Neman

W dniu 26 sierpnia 2021 r., w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu, odbyła się pierwsza część się uroczystych obchodów upamiętniających osobę Heidi Wernerus-Neuman, która zmarła
24 sierpnia 2011 r., w Paderborn. Podczas tej uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością: Pan Wojciech Bakun - Prezydent Miasta Przemyśla, Pan Bogusław Świeży Wiceprezydent, Pan Janusz Zapotocki - Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Pan Piotr Jop - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl-Paderborn, Pan Leszek Krzywoń były i wieloletni Prezes tegoż Stowarzyszenia wraz z członkami, rodzice i pracownicy PSONI wraz z delegacją wychowanków oraz przyjaciele, sympatycy i znajomi Heidi Wernerus-Neuman.

Heidi Wernerus-NeumanDziesiąta rocznica śmierci Heidi stała się dla naszej przemyskiej społeczności, jak również dla wielu sympatyków okazją do uczczenia Jej pamięci. Współpraca z Heidi rozpoczęła się w 1992 r. – i trwała prawie 20 lat, zaś współpraca ze Stowarzyszeniem Przemyśl-Paderborn trwa blisko 30 lat.
Główne działania Heidi to: krzewienie współpracy pomiędzy społecznością Przemyśla a Paderborn, działania na rzecz kultury
i sztuki, pomoc charytatywna na rzecz osób niepełnosprawnych oraz niesienie radości życia wszystkim tym, których spotkała na swojej drodze życiowej.
Naszej Heidi - bo tak możemy o Niej powiedzieć, został poświęcony ośrodkowy plac zabaw oraz kamień, który będzie pamiątką przez wiele, wiele lat, nawet wówczas, kiedy ząb czasu zatrze to, co ulotne. To właśnie przy tym kamieniu zostały złożone wiązanki kwiatów przez władze miasta oraz społeczność obu stowarzyszeń.
Warto wspomnieć, że Heidi do końca życia myślała o przemyskim ośrodku, o osobach z niepełnosprawnością, o rodzicach. Przed śmiercią zażyczyła sobie, żeby zamiast kwiatów ofiarować datek finansowy z przeznaczeniem na przemyski OREW. Za uzbieraną
i uroczyście wręczoną kwotę został wybudowany integracyjny plac zabaw – wówczas jedyny w tej części miasta. Przy okazji tego święta należy wspomnieć również niezwykłą postać, ówczesnego działacza społecznego pierwszego dyrektora OREW – Pana Mariana Jaworka, który przyczynił się do otwarcia OREW w 1996 r. – Heidi również była zaangażowana w ten proces, a symbolicznym wydarzeniem było zasadzenie magnolii na posesji przy ul. Bakończyckiej (bo to tam ośrodek miał swoją pierwszą oficjalną siedzibę).
Pytając tych, którzy znali Heidi: od kiedy wspierała osoby z niepełnosprawnością, szczególnie nasz ośrodek – uzyskiwało się odpowiedź: „od zawsze”. I niech tak pozostanie.

Losowe zdjęcie

45.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 677-89-18
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube