środa, 01 grudzień 2021

 • Zbieramy środki na wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną
  w ramach zbiórki 2021/943/OR
 • Proszę przekaż nam 1 procent podatku
  KRS 0000015000
 • Zbieramy plastikowe nakrętki.
< >

OWI

ŚDS

PORADNIA

Ochrona zdrowia

Metody pracy

Dzień Godności

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Przemyślu zorganizowało 11 maja 2016 r. cykliczną uroczystość pod nazwą: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Patronat nad obchodami objął Pan Jan Pączek – Starosta Przemyski, zaś patronat medialny Życie Podkarpackie i Telewizja Podkarpacka.

Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom brzmi: Pełni godności w dzieciństwie i w dorosłości. Współorganizatorem imprezy było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek".

            Nawiązując do hasła przewodniego PSOUU Koło w Przemyślu złożyło postulaty w formie życzeń:

 •     Respektowanie przepisów zawartych w Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych, które wyznaczają m.in. ściśle określone standardy działania władz publicznych wobec osób niepełnosprawnych;
 •     Życzenia pełnego poszanowania godności osób z niepełnosprawnością intelektualną, zrozumienia i akceptacji przez społeczeństwo;
 •     Dostępu do mieszkań treningowych, czy usamodzielniających;
 •     Życzenia pracy w zakładach aktywności zawodowej, chronionej, czy też wspomaganej;
 •     Życzenia dla rodziców, które wiążą się ze wsparciem i pomocą w wiośnie i jesieni życia ich dzieci.

Do życzeń w formie listów, które otrzymaliśmy dołączają się wraz z serdecznymi pozdrowieniami: Pan Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej, Pani Elżbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pan Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Pan Pani Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki.

Dzień Godności jest najważniejszym wydarzeniem w roku całego środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną: samych osób, ich rodzin, terapeutów, przyjaciół. Program obchodów obejmował: uroczyste rozpoczęcie przy Urzędzie Miasta, przemarsz ulicami Starego Miasta w kierunku Zamku Kazimierzowskiego z udziałem Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy pod batutą p. Jacka Łaskarzewskiego i Zespołu Wokalnego z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, a następnie występy artystyczne w Sali Widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego.

W programie udział wzięli uczniowie klasy I "a" integracyjnej ze Szkoły Podstawowej Nr 16 przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy.

Po wzruszających prezentacjach Zarząd Koła PSOUU w Przemyślu wręczył po raz pierwszy w historii PSOUU tytuły „Anioła Stróża” PSOUU osobom i instytucjom szczególnie wspierającym inicjatywy podejmowane dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną:

 • Starostwo Powiatowe w Przemyślu;
 • Robert Choma -Prezydent Przemyśla;
 • Danuta Wiech – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej w Przemyślu;
 • Janina Juśko z Brighton – Człowiek dobroci i wielkiego serca;
 • Zbigniew Bednarczyk – Prezes Klubu Przyjaciół „Bróg” z Ostrowa;
 • Wojciech Hryniszyn – Szef Domu Weselnego Aga w Pikulicach.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek w parku zamkowym.

Składamy serdeczne podziękowanie przedstawicielom parlamentarzystów, samorządów i administracji samorządowej, przedstawicielom duchowieństwa, środowisk politycznych, policji, wojska, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Więziennictwa w Przemyślu i Medyce.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia: pracownikom merytorycznym i gospodarczym PSOUU Koło w Przemyślu, Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauki "Zamek", Harcerskiej Orkiestrze Dętej z Żurawicy, wolontariuszom z zespołu wokalnego działającego przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz z Gimnazjum nr 3 w Przemyślu, Panu Mariuszowi Franków - Firma Handlowo-Usługowa Eurobus z Przemyśla, jak również zaproszonym gościom i mieszkańcom regionu, rodzinom oraz licznie zgormadzonym przedstawicielom środowisk osób z niepełnosprawnościami.

Zarząd PSOUU Koło w Przemyślu

 

Losowe zdjęcie

9.jpg

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Przemyślu

ul. Wybrzeże Ojca Św. Jana Pawła II 78
37-700 Przemyśl

Tel / Fax: +48 16 677-89-18
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
KRS: 0000015000
Konto: 41 1090 2750 0000 0001 4418 7987

Nasz Youtube